Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBranża sprzętu medycznego w Hongkongu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Małgorzata Brodzicka | 2021-09-27 16:27:00
hongkong, sprzet medyczny

Zapraszamy do lektury artykułu na temat branży sprzętu medycznego w Hongkongu oraz regulacji prawnych i możliwości wejścia na hongkoński rynek.

Obecnie zagadnienia związane z sektorem sprzętu medycznego są niezwykle popularne w Hongkongu, zarówno ze względu na panującą pandemię COVID-19, ale również globalny problem starzejącego się społeczeństwa, który niestety nie omija także i tego kraju. Populacja Hongkongu należy do jednej z najszybciej starzejących się na świecie. Około 1 mln z ponad 7 mln społeczeństwa stanowią osoby powyżej 65 roku życia, a przeciętna długość życia w Hongkongu wynosi 82 lata dla mężczyzn i 88 lat dla kobiet. Zjawisko to, idąc w parze z niskim przyrostem naturalnym, powoduje coraz większe zapotrzebowanie na sprzęt medyczny.

Hongkong uznawany jest za bramę do Chin – bardzo szybko rozwijającego się kraju, który po wejściu do WTO (Światowej Organizacji Handlu) stał się znaczącym partnerem handlowym m.in. krajów Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o polskie produkty największe powodzenie w Hongkongu mają: żywność i napoje, produkty i technologie ICT, meble i wyposażenie wnętrz, szkło, artykuły luksusowe, biżuteria z bursztynem, kosmetyki, suplementy diety i właśnie sprzęt medyczny.

 

Konsulat Generalny RP w Hongkongu zidentyfikował kluczowe w branży instytucje i podmioty gospodarcze, które prezentujemy poniżej.

 

Wydział Sprzętu Medycznego Departamentu Zdrowia

W Hongkongu przepisami regulującymi dopuszczenie do rynku konkretnego sprzętu medycznego zajmuje się Wydział Sprzętu Medycznego Departamentu Zdrowia (Medical Device Division – MDD, Department of Health ). Obecnie nie ma konkretnych przepisów dotyczących produkcji, importu, eksportu, sprzedaży, czy użytkowania sprzętu medycznego w Hongkongu. Jednakże, w zależności od charakteru i właściwości danych produktów, obrót niektórymi wyrobami medycznymi jest regulowany przez istniejące akty prawne.

W celu podniesienia świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego użytkowania sprzętu medycznego i umożliwienia przedsiębiorcom zapoznania się z wymogami, MDD uruchomiło System Kontroli Administracyjnej Sprzętu Medycznego (Medical Device Administrative Control System – MDACS), który obejmuje dobrowolny system wykazów produktów średniego i wysokiego ryzyka. Istnieje również lista licencjonowanych importerów oraz dystrybutorów sprzętu medycznego. Klasyfikacja wyrobów medycznych w Hongkongu prowadzona jest na podstawie wytycznych Global Harmonization Task Force (GHTF). Producenci i importerzy chcący zarejestrować sprzęt medyczny na terenie Hongkongu, mogą tego dokonać wyłącznie za pośrednictwem tzw. „lokalnej osoby odpowiedzialnej” (Local Responsible Person ­– LRP), która w ich imieniu złoży wniosek o rejestrację danego urządzenia medycznego.

 

Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Hong Kong Trade Development Council (HKTDC) jest organem stworzonym dla promowania, wspierania i rozwijania handlu w Hongkongu. Posiadając 50 biur na całym świecie, w tym 13 w Chinach kontynentalnych, promuje Hongkong jako globalne centrum inwestycyjne i biznesowe. Organizuje międzynarodowe wystawy, konferencje i misje biznesowe w celu stworzenia możliwości biznesowych dla firm, w szczególności MŚP, na rynkach kontynentalnych i międzynarodowych. HKTDC zapewnia również aktualne informacje rynkowe i informacje o produktach za pośrednictwem raportów badawczych i cyfrowych kanałów informacyjnych.

~W najbliższym czasie HKTDC zorganizuje jedne z największych targów branży medycznej w Hongkongu: HKTDC Hong Kong International Medical and Healthcare Fair w dniach:

  • 27-29 października 2021 r. (targi dla wystawców z Hongkongu- on-site) oraz
  • 21 października – 6 listopada 2021 r. (targi w formie on-line).

~Ponadto, aby pielęgnować międzynarodowe partnerstwo społeczności biznesowej, HKTDC zorganizuje Szczyt Azjatycki nt. Zdrowia na Świecie (Asia Summit on Global Health – ASGH), jako platformę kompleksowej obsługi i zaprezentowania innowacji i możliwości inwestycyjnych w sektorze opieki zdrowotnej. Szczyt dobędzie się 24 listopada 2021 r. w Hongkongu i będzie transmitowany na cały świat. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Hong Kong Science & Technology Parks Corporation (HKSTP)

Chcąc zaistnieć na rynku pokazać swoje technologie w dziedzinie sprzętu medycznego w Hongkongu, warto rozważyć nawiązanie kontaktu z Hong Kong Science & Technology Parks Corporation (HKSTP), spółką publiczną utworzoną przez rząd Hongkongu w celu wspierania rozwoju innowacji i technologii. HKSTP może pomóc firmom zainteresowanym wejściem na rynek hongkoński w kilku obszarach:

  • legalnego rejestrowania i otwierania przedstawicielstw firm na terenie Hongkongu;
  • pomocy w otwarciu rachunku bankowego firmy;
  • łączeniu interesariuszy i partnerów, którzy będą pomocni w przyszłej współpracy na terenie Hongkongu.

W Hong Kong Science Park istnieje oddzielny dział zajmujący się wyłącznie zapotrzebowaniem na technologie biomedyczne. W razie zainteresowania szczegółami dot. pomocy dla polskich MŚP, przedstawiciele Parku pozostają do dyspozycji i są otwarci na kontakty. Więcej informacji w dołączonej prezentacji (PDF).

 

Federation of Hong Kong Industries (FHKI)

Federacja Przemysłu Hongkongu (FHKI) jest jedyną ustawową i jedną z czterech głównych izb handlu w Hongkongu. Współpracuje ze społecznościami przemysłowymi i biznesowymi w celu dokonania przełomu pod kątem innowacyjności i zdywersyfikowania gospodarki. Aktywnie wspiera wszystkie hongkońskie branże oraz ściśle współpracuje z instytucjami rządowymi odpowiedzialnymi za gospodarkę, przez co posiada znaczący głos w kształtowaniu strategii politycznych i gospodarczych dla Hongkongu.

W przypadku zainteresowania polskiej branży sprzętu medycznego kontaktami z FHKI możliwe jest zorganizowanie bezpośredniego kontaktu z jednym z branżowych stowarzyszeń zajmujących się daną dziedziną. Więcej informacji w dołączonej prezentacji (PDF).

 

Rynek sprzętu medycznego w Hongkongu jest otwarty na zagraniczne kontakty. Niezbędne jednak jest szczegółowe zapoznanie się z jego specyfiką. W tym celu zachęcamy do kontaktu z wybranymi instytucjami działającymi w Hongkongu. Dodatkowych informacji udziela również Konsulat Generalny RP w Hongkongu.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Oferta Hurtowa - suplementy diety, żele intymne i perfumy z feromonami.

Drodzy Państwo, jesteśmy producentem suplementów diety, żeli intymnych a także perfum oraz ole...
Polska - SŁUPSK 2022-07-15 Dodał: Michał Leśniak Zdrowie i medycyna, Handel, Pozostałe wyroby, Pozostałe wyroby chemiczne, Kosmetyki Zobacz ofertę

Wholesale offer - dietary supplements, intimate gels and perfumes with pheromones

Dear Sir/Madam We are a manufacturer of dietary supplements, cosmetics, intimate gels, perfum...
Polska - SŁUPSK 2022-07-15 Dodał: Michał Leśniak Zdrowie i medycyna, Handel, Pozostałe wyroby, Kosmetyki Zobacz ofertę

Przewodnik KALIBRACJA CZUJNIKÓW TEMPERATURY

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi czujniki temperatu...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert